WYSTAWY

 

Tiffany Carbonneau & Dmitry Strakovsky
Tytuł wystawy: Channels / Kanały
Miejsce: Galeria Imaginarium w Łódzkim Domu Kultury
Adres: ul. Traugutta 18
Data: 19.10 (piątek), godz. 17.00
Czynna do 31.10.2012 w godzinach pracy Galerii Imaginarium

 

Brzegi rzek odziane w kamienie i żelazo nakreślają przepływ wody, oswajają ją i przygotowują do pracy generując zysk w postaci arterii komunikacyjnych, łącząc globalne społeczności towarem napędzającym kulturę. Układ elektroniczny pozwala na podobny ruch na poziomie mikroskopowym: elektrony przeskakujące od atomu do atomu bezpiecznie przechodzą przez przewodniki i półprzewodniki, tworząc przepływ danych, aby nasze oczy zobaczyły obraz, a uszy usłyszały dźwięk.

 

Wystawa bada naszą (ludzką) zdolność do tworzenia skryptu, do kontroli tego kanału fizycznie oraz za pomocą mediów elektronicznych, które określają naszą współczesną rzeczywistość.

 

Dmitry Strakovsky: Anthem / Hymn
„Hymn” jest interaktywną instalacją która składa się z dwóch części: gry wideo, z której odwiedzający mogą skorzystać i podglądu składającego się z telewizora LCD ze słuchawkami. Kamery i mikrofony skierowane na konsolę z grami, przetwarzają i filtrują dane przechwycone w trakcie korzystania z gry. Wynikiem przetwarzania danych jest abstrakcyjny obraz który jest wysyłany do telewizora LCD. W rezultacie pojawia się dość oczywisty kontrast między zaangażowaniem między dwoma częściami pracy: aktywne zaangażowanie zaprogramowane przez gigantyczne koncerny rozrywkowe i samotne introspektywne doświadczenie zamknięte jednak w dość pasywnym spojrzeniu. Budowa tej instalacji stwarza sytuację w której niuanse w relacjach pomiędzy tymi pozornie przeciwstawnymi sposobami doświadczania świata zostają uwyraźnione, a być może również pewne aspekty są poddawane w wątpliwość.

 

Tiffany Carbonneau
Przez ostatnie trzy lata, Tiffany Carbonneau nagrywała materiał wideo dokumentujący międzynarodowe drogi wodne w skład których wchodzą rzeka Hudson w pobliżu Terminalu Kontenerowego w Nowym Jorku, rzeka Ohio w Louisville, w stanie Kentucky, USA, rzeka Jangcy jak również inne przemysłowe drogi wodne w Chinach, rzeka Chao Phraya River w Bangkoku, w Tajlandii, and już wkrótce, Wisła w Warszawie w Polsce. Na wystawie, Carbonneau przygotuje projekcję będącą prezentacją poszczególnych prac wideo w taki sposób żeby podkreślały one poszczególne fragmenty przestrzeni galerii. Zestawienie obrazów pozwoli oglądającym na stworzenie połączeń pomiędzy nimi i społecznościami, które znajdują się w pobliżu miejsc przeznaczonych do transportu produktów (w wymiarze lokalnym, jak również globalnym).  Forma prezentacji odbiega od tradycyjnego charakteru ekspozycji. Praca artystki podważa nasz odbiór informacji w post epoce technologii cyfrowych, pozwala na to żeby odbiorca mógł ponownie przeanalizować swoje własne wewnętrzne sieci informacyjne, jak również swój związek z informacją która jest prezentowana. 

 

Podziękowania za wsparcie sprzętowe dla firmy RCS Systemy Komputerowe, Kraków / Autoryzowany salon sprzedaży marki Apple oraz sklep internetowy

 

 

Olga Podfilipska – Krysińska
Tytuł: "Światło jako zaczyn sztuki - niewyrażalne pulsowanie i wibracje współczesnej biżuterii"
Miejsce: Irish Pub
Adres: Piotrkowska 77
Data: 19-21.10

 

Projektantka biżuterii i asystent w Katedrze Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Prezentowała swoje prace podczas wielu wystaw i konkursów w Polsce i zagranicą (Niemcy, Włochy, Korea Południowa, Litwa, Rosja, Austria). W 2003 roku została laureatem pierwszej nagrody w kategorii Młody Projektant w konkursie Prodeco, organizowanym przez Elle Decoration. Światłem w biżuterii zajmuje się od 2003 roku.  

 

Na Festiwalu zaprezentuje trzy kolekcje biżuterii - każda z nich charakteryzuje się innym sposobem traktowania światła w biżuterii. Pierwsza z nich to część świecąca światłem odbitym - wykorzystująca sposób, w jaki biżuteria świeciła przez wieki, ale w miejsce tradycyjnych materiałów jubilerskich (kamieni szlachetnych itp.) wprowadzająca mniej konwencjonalne zamienniki. Druga część to biżuteria świecąca własnym światłem - dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Trzecia część kolekcji, będąca swoistym podsumowaniem, to biżuteria stworzona z samego światła, traktująca je jako materię twórczą. Kolekcja po raz pierwszy prezentowana była podczas obrony pracy doktorskiej w październiku 2011 roku, a potem pokazywana na wystawie w Wilnie i w Erfurcie.

 

Do rozpoczęcia festiwaku zostało -2108 dni