Artur Lis / wideo, mapping

Artyści Łukasz Furman, Kuba Garścia, Dorota Tylka, Julie Land i Artur Lis to współtwórcy wideo mappingu, który zostanie pokazany na fasadzie kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 77. Niezależną prezentację w formie projekcji wielkoformatowej przygotują także studenci Wojciech Gąsiorowski i Jolanta Nowaczyk przy ulicy Moniuszki 5. Grupy te reprezentują Wydział Intermediów ASP w Krakowie.

Intermedia w Krakowie istnieją od 2007 roku, początkowo jako kierunek na Wydziale Rzeźby. Studenci od pierwszego roku poznają między innymi pracę z technikami wideo, rejestracją, montażem, instalacją wideo, kompozycjami interaktywnymi, animacją 2 i 3D. Tryb kształcenia pozwala na poznanie zagadnień technicznych dotyczących tworzenia szeroko pojętego wideo, animacji, użycia języka filmowego, jak i wykorzystania ich w wizjach artystycznych.

W ostatnich latach studenci coraz częściej realizują prace będące projekcjami i wideo mapowaniem. Na Light Move Festival 2012 do fasady przy ul. Piotrkowskiej 77 przygotowali prezentację pt.: "Powidoki - light performance". Na etapie projektowania realizacji postanowili odejść od rozwiązania projekcji, która jest tylko proscenicznym spektaklem do oglądania. Działania projekcyjne na fasadzie wzbogacone zostaną o interakcję, która  odbywa się na żywo. Twórcy odchodzą od wyświetlenia tylko wcześniej przygotowanego materiału i postanawiają do spektaklu wprowadzić działania mające uruchomić aktywność widza. Dzięki specjalnie zaprojektowanej aplikacji, za pomocą interfejsów dotykowego i czułego na ruch, będzie on mógł w pewnym stopniu przejąć kontrolę nad wideo mappingiem. Weźmie udział w performance, którego przebieg steruje formą projekcji. Dodatkowo wprowadzone zostaną efekty animacji 3D, które powodują, że mapowany obraz wykracza poza elementy architektoniczne zbliżając się do przestrzeni, w której odbywa się performance. Unieważnione zostaną ramy  dzielące przestrzeń realną od przestrzeni dzieła i odbiorcy od twórcy. Realizatorzy liczą na aktywność widzów-uczestników.

Artur Lis
Artur Lis aka no art swoją działalność jako vj rozpoczął ok. 2005 r. Jego pierwsze wizualizacje były próbą przeskoczenia 2D na płaskim ekranie, bazował na opp artowych konstrukcjach linii i szachownic. Później ok 2007r. zafascynowały go szumy, glitche, gdzie zauważył związek z organicznością tychże zjawisk. W 2008r. wyjechał do Brighton obok Londynu, gdzie miksował swoje animacje na imprezach Slutdisko w kultowym Cowley club oraz na cyklicznych punkowych imprezach Behindbars w Londynie (obecnie impreza pod nazwą Antagony London). Jego fascynacja teatrem, mappingiem na postaci i oldschoolowymi animacjami pierwszych w świecie Vj'ów zaowocowała performancem na Mózg festiwalu z aktorką Agatą Bagińską i muzyką Kuby Janickiego i Tomasza Sroczyńskiego. Intermedioland przy ASP zaprosił no arta do stworzenia mappingu na sukiennicach w ramach festiwalu nauki, gdzie poznał Łukasza Furmana. No art wykonał także niedawno postprodukcje nowego filmu Karola Radziszewskiego p.t. MS 101 na Art Boom festiwal.

powrót >

Do rozpoczęcia festiwaku zostało -2108 dni